2020.04.13 godz. 19:57 Gdańsk, Pomorskie

odszkodowanie za nieuzasadnione zwolnienie z pracy

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie czy mogę ubiegać się od pracodawcy o odszkodowanie za zwolnienie z pracy bez przyczyny.Przepracowałam w firmie 2.5 roku, aktualnie jestem na 1 miesięcznym wypowiedzeniu I jak wysokie może być to odszkodowanie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Kwi 2020 21:16

Jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony to tak. W tym celu należy złożyć odwołanie do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę w terminie 21 dni od jego otrzymania i wykazać, że nastąpiło z naruszeniem przepisów tj. bez przyczyny lub przyczyna podana w wypowiedzeniu była pozorna. Sąd przyznaje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia czyli w tym konkretnym przypadku za miesiąc.