2020.11.03 godz. 20:28 Poznań, Wielkopolskie

Odwołanie wesela z powodu jego zakazu przez rząd. Wesele miało mieć miejsce 9.01.2021 w Wąsowie. Problem z odzyskaniem zadatków.

Wyjaśnienie sytuacji

Chciałabym dowiedzieć się czy mam prawo oczekiwać od np. fotografa oddania zadatku. Wiem, że zadatek nie podlega zwrotowi w normalnych warunkach, jeżeli to państwo młodzi odwołują imprezę. Ale sytuacja jest zupełnie inna. Po wstępnych mailach widzę, że nikt nie jest skłonny do oddania wpłaconych zadatków, pomimo że odwołanie imprezy nie jest naszą winą. Chciałabym wiedzieć jak wybrnąć z tej sytuacji nie będąc jedyną stroną stratną. Każdy zleceniobiorca odpowiada, że to ich skromna rekompensata, ale dlaczego ja mam za nią płacić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lis 2020 21:28

Należy pisemnie odstąpić od zawartej umowy z jednoczesnym żądaniem zwrotu zadatku. Podstawa prawna to art. 394 par. 3 kodeksu cywilnego. Ograniczenia prawne ustanowione przez organy władzy zaliczają się do przesłanek za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, a w konsekwencji zadatek podlega zwrotowi w takiej wysokości w jakiej został wpłacony.