2022.06.14 godz. 15:42 Szczecin, Zachodniopomorskie

Odzyskanie pieniędzy zasądzonych przez sąd

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Dnia 6 kwietnia odbyła się rozprawa na której ja byłem jako poszkodowany. Wyrokiem sądu zostały mi przyznane pieniądze, których nie otrzymałem do tej pory. Czy mogę napisać do oskarżonego w celu odzyskania tego wyroku czy złożyć sprawę do komornika ?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Cze 2022 20:11

Dzień dobry, Oczywiście może Pan napisać do dłużnika i domagać się zapłaty, Jeżeli jednak wyrok sądowy jest już prawomocny, a dłużnik nadal nie chce dobrowolnie zapłacić zasądzonych na Pana rzecz Pieniędzy, należy złożyć do Sądu wniosek o nadanie orzeczeniu sądowemu klauzuli natychmiastowej wykonalności. wyrok razem z klauzulą wykonalności stanowi tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji może Pan już skierować do komornika, który rozpocznie ściąganie należności.