2022.07.16 godz. 16:19 Gdynia, Pomorskie

Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jestem w trakcie rozprawy o alimenty (rozprawa wrzesień 2022) ojciec dziecka nie płaci zabezpieczenia alimentacyjnego oraz nie widuje dziecka od narodzin (czyli od 10 msc). Od dwóch tygodni jestem nękana przez niego tzn wypisuje do mnie SMS w których obraża mnie. Są to teksty nie tylko grożące np ze zabierze mi prawa jak również takie o charakterze seksualnym, obrzydliwym. Bardzo boje się o moje dziecko gdyż ojciec leczy się psychiatrycznie na dwubiegunowke. Chciałabym zapytać czy teraz jeszcze przed rozprawa mogę wyslac jakies pismo odnośnie zabrania lub ograniczenia praw?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lip 2022 19:22

Dzień dobry, aby ograniczyć władzę rodzicielską ojcu dziecka musi Pani złożyć wniosek do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, do wniosku należy załączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 100 zł. Jeżeli chodzi o treść samego wniosku, to w dużym uproszczeniu, należy własnymi słowami opisać okoliczności, z których wynika, że ojciec dziecka nie wywiązuje się należycie z obowiązków rodzicielskich oraz wskazać na czym to niewywiązywanie się polega. Oczywiście twierdzenia zawarte we wniosku powinny zostać poparte odpowiednimi dowodami.