2022.07.16 godz. 16:37 Warszawa, Mazowieckie

Ograniczenie praw rodzicielskich ojcu dziecka

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, chciałabym ograniczyć prawa rodzicielskie ojcu dziecka. Córka ma niecałe 2 latka. Z jej ojcem rozstałam się pod koniec kwietnia. Już przed rozstaniem mało się nią interesował, a teraz od prawie miesiąca wcale się nią nie interesuje, nie widuje się z nią, nie odzywa się, nie szuka z nią kontaktu. Dostaję co miesiąc od niego pieniądze na córkę i niedawno złożyłam pozew o alimenty i czekam na termin rozprawy. W tej sytuacji mój aktualny partner stał się dla mojej córki ojcem i w przyszłości chciałby ją przysposobić. Chętnie opiszę to bardziej szczegółowo. Proszę o pomoc w tej sprawie

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lip 2022 19:20

Dzień dobry, aby ograniczyć władzę rodzicielską ojcu dziecka musi Pani złożyć wniosek do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, do wniosku należy załączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 100 zł. Jeżeli chodzi o treść samego wniosku, to w dużym uproszczeniu, należy własnymi słowami opisać okoliczności, z których wynika, że ojciec dziecka nie wywiązuje się należycie z obowiązków rodzicielskich oraz wskazać na czym to niewywiązywanie się polega. Oczywiście twierdzenia zawarte we wniosku powinny zostać poparte odpowiednimi dowodami.