2020.10.12 godz. 10:45 Chojnów, Dolnośląskie

Ogrodzenie stoi na działce dosiada , okazało się po ok 40 latach

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mam problem mianowicie okazało się że po ponad 40 latach ogrodzenie moje stoi na działce sąsiedniej, na długości ok 70 metrów razem ok 2 ary. Sąsiadka chce sprzedać swoją działkę ,robiła nowe pomiary. Chciała pieniądze za ziemię lub natychmiast przestawić ogrodzenie. Zgodziłam się na przestawienie tylko zaznaczyłam że potrzebuje czasu. Ale sąsiadka nie chce czekać i chce skierować sprawę do sądu. Chciałam wiedzieć czy muszę w jakimś określonym czasie przestawić ten płot. Lub czy mogę starać się o zasiedzenie nieruchomości i jake koszty będą ,co wyjdzie korzystniej.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Paź 2020 14:27

Nie ma ustawowego terminu na przestawienie płotu. Zazwyczaj obowiązuje termin wskazany w wezwaniu właściciela do zaprzestania naruszania prawa własności przez przesuniecie ogrodzenia. Skoro ogrodzenie, którego przesunięcia domaga się sąsiadka stoi w tym miejscu od 40 lat to ma Pani dwa wyjścia. Pierwsze to poczekać na pozew sąsiadki o wydanie nieruchomości i w odpowiedzi na pozew podnieść zarzut zasiedzenia tych dwóch arów ziemi. Drugie - nie czekając na ruch sąsiadki złożyć do sądu wniosek o stwierdzenia zasiedzenia. Korzystniejsze będzie wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenenia
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)