2024.06.30 godz. 14:22 Pajęczno, Łódzkie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec (60 lat) ma żonę i 2 dzieci. Przepisuje dom z placem i 3 hektary ziemi osobie trzeciej i otrzymuje rentę strukturalną. Gdy ma 65 przechodzi na normalną emeryturę. Potem osoba trzecia przepisuje dom i plac na jednego tylko syna. Ojciec umiera. Nie ma testamentu. Co może zrobić drugi syn? Czy przysługuje mu prawo do części spadku lub zachowku? Jeśli tak to co ma zrobić i czy może się wszystko przeterminować i już nigdy nie będzie mógł o cokolwiek walczyć ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lip 2024 10:22

Jeżeli było to "przepisanie" (jakiekolwiek: darowizna, sprzedaż czy inne) aby otrzymać rentę strukturalną, to nie jest ono traktowane jako darowizna doliczana do spadku w przypadku obliczania zachowku. Pogląd taki wyraził Sąd Apelacyjny w Białymstoku 9 stycznia 2013 r. w sprawie o sygn. akt. I ACa 714/12. Nie będzie więc przysługiwało roszczenie o zachowek z tego tytułu. Jeden syn nabył (w drodze kupna, darowizny - nie jest jasne w jaki sposób nastąpiło "przepisanie") gospodarstwo rolne. Nie ma to wpływu na dziedziczenie po Ojcu, bo Syn otrzymał to od obcej osoby. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)