2023.12.13 godz. 19:53 Wrocław, Dolnośląskie

Ojciec dziecka chce zacząć płacić alimenty na konto syna

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry 25.12 syn kończy 18 lat jednak w dalszym ciągu się uczy i jest n moim utrzymaniu. Od stycznia poinformował mnie ze alimenty ojciec będzie już płacił jemu bezpośrednio. Czy nie należą mi się alimenty dopóki syn nie będzie samodzielny. W dalszym ciągu go utrzymuje będę utrzymywać, będę musiała kupić książki do szkoły itd. Komu tak naprawdę należą się alimenty. Czy w tej sprawie będę mogła zgłosić sprawę do komornika. Proszę o odpowiedź Janko Małgorzata

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Gru 2023 10:15

Alimenty zawsze stanowią własność dziecka. Po uzyskaniu pełnoletności to uprawnione do alimentów dziecko decyduje, w jaki sposób chce otrzymywać pieniądze od rodzica zobowiązanego do alimentów. Również w kwestii egzekucji, to pełnoletnie dziecko jest władne do złożenai wniosku do komornika (już nie Pani). Jednakże, nie ma żadnych przeszkód, aby syn wskazał Pani rachunek bankowy - jako osoba jedynie uprawniona, może wskazać każdy sposób doręczenia alimentów, w tym również Pani konto bankowe.