2022.10.24 godz. 20:42 Kołobrzeg, Zachodniopomorskie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec dziecka płaci alimenty w wysokości 600 zł, przy czym dziecko zabiera do siebie na każdy weekend. Czasami dziecko jest u ojca już od czwartku, czasami od piątku Bywają sytuacje, że ten okres jest dłuższy. Dziecko u ojca ma zapewnioną odzież, zabawki, wyżywienie itd. Ojciec przywozi i odwozi dziecko do miejscowosci polozonej 40 km dalej. Matka żąda podwyższenia alimentów, czy sąd przychyli się do jej wniosku?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2022 20:43

Dzień dobry. To czy sąd uwzględni wniosek o podwyższenie świadczeń alimentacyjnych uzależnione będzie od tego, czy matka dzieci wykaże że nastąpiła zmiana po stronie możliwości majątkowych i zarobkowych ojca dziecka lub uzasadnionych potrzeb dziecka. Przyjmuje się, że potrzeby dzieci wzrastają w sposób naturalny wraz z wiekiem, więc wiele zależy od tego kiedy zostały ustalone alimenty w obecnej kwocie. Jeśli stosunkowo dawno to sam jest duże prawdopodobieństwo, że sąd uzna roszczenie. Jeżeli został złożony pozew, to trzeba na niego odpowiedzieć i wykazać, że taka zmiana nie miała miejsca.