2023.05.08 godz. 13:49 Łańcut, Podkarpackie

Druk SD-Z2 jak wypełnić

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec i matka mieli ziemie był to majątek wspólny małżonków. Po śmierci matki otrzymaliśmy z ojcem spadek po 1/2. Muszę zgłosić to do Urzędu Skarbowego. Obydwaj wypełniamy druki SD-Z2? W druku SD-Z2 mam podać wielkość nabytego udziału i teraz nie wiem jak to rozumieć ile mam wpisać czy ja dziedziczę 1/4 i ojciec 1/4 czy ja 1/4 a ojciec 1/4 + 1/2 czyli 3/4?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Maj 2023 11:50

dzień dobry, należy wpisać wartość nabywanego udziału w prawie majątkowym. Jeśli mama miała 1/2 a Pan dziedziczy 1/2 po mamie to wartość nabywanego udziału wynosi 1/4. Pana ojciec wpisuje identycznie w deklaracje. Finalnie w rejestrach gruntu i księgach wieczystych powinny znaleźć się zapisy że Pan posiada 1/4 majątku a ojciec 3/4. W razie pytań zapraszam do kontaktu. Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email Agnieszka@kancelaria-uranin.pl