2022.10.20 godz. 12:41 Wrocław, Dolnośląskie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec mojego dziecka pracuje obecnie za granicą, w Norwegii. Nie mamy ustalonych alimentów przez sąd. Chcę to zmienić. Płaci mi obecnie 1000 zł miesięcznie. Córka ma 10 lat, chodzi na dodatkowe zajęcia. Ojciec mojej córki, ma nowa partnerkę która jest w ciąży. Czy jeśli udam się do sądu, sąd bierze pod uwagę to że będzie miał drugie dziecko? Czy może zasądzić mniejsze alimenty niż mam w obecnej chwili? Czy takie wydarki jak lekarze, dodatkowe zajęcia są dzielone na oboje rodziców, dodatkowo do alimentów czy nie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2022 15:37

Szanowna Pani, jeżeli są Państwo zgodni co do wysokości alimentów może Pani wraz z mężem sporządzić ugodę którą następnie zatwierdzi sąd. Zgodnie z treścią art 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od majątkowych możliwości zobowiązanego. Tak, sąd będzie brał pod uwagę ojciec Pani dziecka będzie miał kolejne dziecko. Oboje rodzice mają obowiązek ponosić koszty utrzymania dziecka. Pani jednak wypełnia ten obowiązek poprzez pieczę. Sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe ojca oraz potrzeby dziecka.