2024.05.30 godz. 13:46 Kościerzyna, Pomorskie

Ojciec zapisal bratu pòł mieszkania wlasnosciowego na ktore lożyła matka i nie zgadza sie z tym . Jest nas 3jka i chciala by bez notariuszy i dodatkowych kosz

Wyjaśnienie sytuacji

I bez dodstkowych kosztow podzielic na 3ech rowno . Jestesmy zgodna rodzina i rodzenstwo nie ma do siebie w kierunku zadnych aluzji . Czy mama moze spisac taki list z naszymi podpisami i to bedzie dokumentem prawnym ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Maj 2024 16:39

W jaki sposób Ojciec zapisał pół mieszkania własnościowego: w darowiźnie, w testamencie, czy w inny sposób? Jeżeli Mama chciałaby, aby mieszkanie było współwłasnością jej dzieci w równych częściach, to za życia nie można tego zrobić bez notariusza. Jeżeli mieszkanie jest współwłasnością Ojca i Matki, to musi być zgoda rodziców na przeniesienie własności. Jeżeli mieszkanie byłoby tylko Matki, to można dokonać zapisu w testamencie i po Jej śmierci spadek nabędą dzieci w częściach równych. Jeżeli do spadku będzie należał innych majątek, to też go odziedziczą. Z wyrazami szacunku