2022.02.11 godz. 15:56 Katowice, Śląskie

Opłata za pobyt ojca w DPS

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec został skierowany przez GOPS do DPSu ze względu na niemożność samodzielnej egzystencji. Płaci 70% z emerytury, resztę mam dopłacać ja. Nie chcę tego robić, ze względu na brak relacji i znęcanie się ojca nade mną w dzieciństwie (brak zgłoszenia na policję). Żona jest nieuleczalnie chora, dzieci mają astmę. Przekraczam chwilowo kryterium dochodowe, bo żona podjęła pracę NA ZASTĘPSTWO. Na jaki artykuł Ustawy o pomocy społecznej powołać się, żeby nie płacić? Czy zgodzić się na wywiad środowiskowy? Co zrobić, żeby nie płacić za mojego oprawcę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Lut 2022 11:57

Dzień dobry! Odpowiedzi na Pańskie zapytanie proszę szukać w uregulowaniu art. 64 ppkt 2) i 7) ustawy o pomocy społecznej - wskazane tam okoliczności będą musiały być jednak wykazane dokumentami, aby móc skorzystać ze zwolnienia z opłaty. Treść przepisu wskazuje na zasadność przeprowadzenia w takich sprawach wywiadu środowiskowego. Proszę pamiętać, że zgodnie z poglądami doktryny decyzja w zakresie zwolnienia jest decyzją uznaniową.