2024.03.22 godz. 07:59 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Wyjazd wakacyjny za granice

Wyjaśnienie sytuacji

Ojcu dzieci została ograniczona władza rodzicielska do prawa współdecydowania w istotnych sprawach dzieci dotyczących ich kształcenia i leczenia. Czy bez zgody ojca czy tez sądu mogę wyrobić dzieciom dowody osobiste i wyjechac z nimi na wakacje? Czy podczas takiego wyjazdu musze posiadac dokumenty potwierdzające możliwosc samodzielnego podrozowania z dziećmi??

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2024 21:41

Jeżeli Ojciec ma ograniczoną władzę rodzicielską tylko do tych dwóch kwestii: kształcenia i leczenia, to znaczy, że w pozostałych istotnych sprawach dzieci może Pani decydować samodzielnie. Zatem do wyrobienia dzieciom dowodów osobistych oraz do wyjazdu za granicę nie jest wymagana zgoda Ojca. Dobrze jest mieć przy sobie odpis wyroku. Z wyrazami szacunku