2023.01.09 godz. 23:22 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Apelacja

Wyjaśnienie sytuacji

Ojcu została ograniczona władza rodzicielska do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Złożył o uzasadnienie orzeczenia, następnie wniósł apelacje oraz Sąd przesłał akta sprawy. Czy jeśli ja chce żeby to ograniczenie zostało to również powinnam była wnieść o apelacje po tym jak oni wnieśli? Bo znalazłam taki wpis na internecie " Sąd nie może uchylić lub zmienić wyroku na niekorzyść strony wnoszącej apelację, chyba że strona przeciwna również wniosła apelację " I rozumiem to tak ze ,to ze nie wniosłam po nim apelacji on zyskał już to na swoją korzyść przy ewentualnej zmianie wyroku

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lut 2023 16:35

Zapis, o którym Pani pisze należy rozumieć w ten sposób, że na skutek apelacji sytuacja wnoszącego apelację nie może być jeszcze gorsza (przykładowo, jeśli sąd I instancji ograniczył władzę rodzicielską, to sąd apelacyjny nie orzeknie całkowitego pozbawienia władzy). Jeśli Pani zgadza się z orzeczeniem I instancji (ograniczenie władzy), nie musi Pani wnosić apelacji (apelacja to zaskarżenie wyroku, a Pani zgadza się z jego treścią)