2022.10.06 godz. 17:08 Białystok, Podlaskie

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

Wyjaśnienie sytuacji

Około ponad pół roku temu pożyczyłam koleżance pieniądze (1050zł), która za każdym moim upominaniem odpowiadała że o mnie pamięta i że jak zacznie zarabiać, ponieważ wróciła z UK do Polski, to odda mi pieniądze albo będzie oddawala w ratach. Do tej pory nie oddała żadnych pieniędzy, i przestała odpowiadać na moje wiadomości. Więc, chciałabym się dowiedzieć co mogę w tej sytuacji zrobić aby te pieniądze odzyskać, albo czy ta koleżanka w takim razie poniesie jakies tego konsekwencje. Poznałyśmy się w Anglii, gdzie dotychczas mieszkam a koleżanka wróciła w tym roku do swojego rodzinnego miasta.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Anna Albińska

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lis 2022 23:10

Może Pani skierować sprawę na drogę sądową. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia sąd zobowiąże koleżankę do zwrotu pożyczonej kwoty. Jeżeli nie wykona wyroku sądu można przekazać prawomocny wyrok do wyegzekwowania komornikowi. W przypadku wcześniejszego wzywania do zapłaty z terminem, po jego upływie ma Pani prawo również naliczać odsetki ustawowe za opóźnienie. Pozdrawiam serdecznie.