2020.07.20 godz. 09:29 Wrocław, Dolnośląskie

Opieka nad dziećmi po śmierci rodziców.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jest jakaś prawna możliwość, alby np. w testamencie rodziców wskazać kto po ich śmierci ma pełnić rolę opiekuna prawnego niepełnoletnich dzieci? Czy w ogóle Sąd Rodzinny będzie brał pod uwagę taką ostatnią wolę rodziców?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lip 2020 10:44

Dzień dobry, testament co prawda odnosi się do kwestii majątkowych, ale nie ma przeszkód, aby w treści testamentów poszczególnych rodziców wskazać wolę tego kto miałby zająć się dzieckiem po ich śmierci. Sąd zapewne brałby pod uwagę taką uzasadnioną wolę rodziców, mogłaby to być istotna wskazówka odnośnie wyboru opiekuna, jednak trzeba zaznaczyć, że nie byłoby to w żaden sposób wiążące - rozstrzygnięcie sądu rodzinnego odnośnie ustanowienia opieki wiąże się przede wszystkim z szeroko pojętym dobrem dziecka. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)