2019.10.05 godz. 14:11 Lubin, Dolnośląskie

Opłata za wyżywienie w przedszkolu naliczana z góry - czy to dopuszczalne

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Gdy moje dziecko nie pójdzie do przedszkola , to żeby nie ponosić kosztów OPŁATY ZA WYŻYWIENIE za ten dzień ,muszę ZGŁOSIĆ NIEOBECNOŚĆ DZIEŃ WCZEŚNIEJ DO GODZ 10 RANO. Ostatnio zachorowała , oczywiście nagle i nie rozumiem jak mam to przewidzieć dzień wcześniej i to do godz 10. Wcześniej wykonywało się telefon do godz 8 w dniu nieobecności dziecka w przedszkolu. Podobno jest to niedopuszczalne - bo płatność ma być za świadczenie skonsumowane a nie nakładane z góry. Jak to można wyprostować , tak nie może być Nie mogę tylko poskładać przepisów i paragrafów w całość. Pozdrawiam .Wojtas

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Paź 2019 10:24

Zasady odpłatności za wyżywienie reguluje statut szkoły (art. 102 ust. 1 pkt 11 Prawa oświatowego), z tym że powinny być one ustalone przez dyrektora w porozumieniu z organem prowadzącym (w przypadku przedszkoli publicznych - gmina w imieniu, której działa wójt/burmistrz/prezydent) - art. 106 ust. 3 w zw. z art. 4 pkt 1 Prawa oświatowego. Co do tego, że przedszkole nie powinno pobierać opłat za usługi, których nie świadczyło - ma Pan rację. Z przepisów nie wynika to wprost, ale orzecznictwo sądów administracyjnych jednoznacznie wskazuje na obowiązek zachowania zasady ekwiwalentności świadczeń.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)