2020.02.10 godz. 01:46 Wrocław-Fabryczna, Dolnośląskie

Opłaty za odpady komunalne. Dwa mieszkania, ale jedno tylko zamieszkiwane.

Wyjaśnienie sytuacji

W jednym miejscu mieszkam na stałe i opłacam odpady komunalne. Mam w innej miejscowości mieszkanie w którym przebywam w 1-2 weekendy w miesiącu i tam też opłacam odpady ale praktycznie tam ich niewiele jest. Czy jest jakaś możliwość aby wycofać się z opłat za śmieci, z mieszkania niezamieszkiwanego na stałe, żeby 2 razy nie płacić "za to samo" ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lut 2020 16:25

Zobowiązanie do uiszczania opłat za wywóz odpadów powstaje wyłącznie w ramach zamieszkiwania w rozumieniu art. 25 kc tj. przebywania z zamiarem stałego pobytu (por. m.in. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 20 marca 2018 r. I SA/Bd 54/18). Jeśli tylko jedno miejsce jest Pana centrum życiowym, to są podstawy do podjęcia działań celem zaprzestania uiszczania opłaty