2023.01.31 godz. 11:06 Czyżew, Podlaskie

Upowszechnianie zdjęcia bez zgody

Wyjaśnienie sytuacji

Osoba skopiowała moje zdjęcie z portalu społecznościowego i przeszła do innej osoby bez mojej wiedzy oraz zgody. Czy to jest nie zgodne z prawem i jakie mogą być tego konsekwencje?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2023 15:39

Wrzucenie zdjecia na portal społecznościowy nie oznacza, że następuje zrzeczenie się praw autorskich. Nie można zatem bez zgody autora kopiować i rozpowszechniać zdjęć. Dodatkowo zastosowanie ma tu kwestia ochrony wizerunku, którego rozpowszechnianie wymaga zezwolenia (art. 81 ustawy o prawach aut.). Konsekwencje wynikają z ww. ustawy o prawach autorskich - roszczenia o: zaniechanie naruszenia, usunięcie skutków naruszenia, naprawienie wyrządzonej szkody wydanie uzyskanych korzyści Nadto, jeśli doszło do naruszenia dóbr osobistych (a tak można założyć) - roszczenia z art. 23 i 24 kodeksu cyw.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)