2020.01.06 godz. 17:06 Żory, Śląskie

Zatarcie karalność

Wyjaśnienie sytuacji

Ostatni wyrok prawie 8 lat kiedy mogę pisać o zatarcie karalność . Dziękuję za pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sty 2020 13:40

To zależy od orzeczonej kary i od tego czy i kiedy została wykonana, a nie od daty wyroku. Reguły zatarcia skazania są opisane w art. 107 kodeksu karnego. W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat