2022.07.07 godz. 10:36 Mrągowo, Warmińsko-mazurskie

Otrzymałam od rodziców w darowiźnie mieszkanie, czy po śmierci obojga rodziców moje rodzeństwo będzie miało prawo do części mieszkania?

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice przepisali mi mieszkanie, w Akcie Notarialnym jest zapis Umowa Darowizny. wszystkie koszty związane z przepisanym mieszkaniem poniosłam ja.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2022 13:05

Dokonanie darowizny mieszkania za życia spadkodawcy nie chroni przed roszczeniem o zachowek. Uprawniony do zachowku (spadkobierca) będzie mógł wystąpić do obdarowanego z żądaniem zachowku. Zasadą jest, że zachowek należy się w wysokości 1/2 udziału spadkowego, który powinien przysługiwać osobie uprawnionej do otrzymania zachowku. Natomiast 2/3 udziału spadkowego należy się osobom małoletnim i osobom trwale niezdolnym do pracy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)