2020.07.10 godz. 10:22 Kielce, Świętokrzyskie

Otrzymałem decyzję w której podstawę prawną wskazano art. 102 ust. 1 pkt. 4 ustawy o kierujących z dnia 5 stycznia 2011 roku (Dz. U. z 2011 poz. 151 ze zm.)

Wyjaśnienie sytuacji

Czy przywoływany przepis dziennika urzędowego jest prawidłowy czy mogę się odwołać od decyzji gdyz ustawa była już nowelizowana a w pierwszym dzienniku urzędowym z 2011 roku nie ma pkt. 4 mówiący o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lip 2020 15:17

według mnie tłumaczenie odrobinę słabe, w podanym numerze dziennika ma Pan wskazane ze zmianami... Faktycznie nieprawidłowo podali Dziennik Ustaw, bo powinni podać nowy, ale według nie tłumaczenie jest słabe. Jednak przepis art. 102 ust. 1 pkt. 4 został uznany przez Trybunał Konstytucyjny w 2016 roku sygn. akt K 24/15 (Dz.U.2016.2197) za częściowo niezgodny z art. 2 i art. 45 ust. 1 Konstytucji RP. Zgodnie z wyrokiem TK wymieniony wyżej przepis traci moc w zakresie, w jakim nie przewiduje sytuacji usprawiedliwiających - ze względu na stan wyższej konieczności -
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)