2023.07.25 godz. 11:51 Grajewo, Podlaskie

Wynajem domu

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymałem spadek po rodzicach konkretnie dom. Sprawa spadkowa została przeprowadzona. Otrzymałem 2/3 spadku domu pozostałe otrzymali moi 2 bracia i dwie bratanice w mniejszościowych udziałach. Od braci otrzymałem pełnomocnictwa do zarządzania udziałami w spadku natomiast od bratanic mam tylko domniemanie o zgodzie na tego rodzaju czynności. Bratanice nie są zainteresowane losami domu. Pytanie czy w tej sytuacji zgodnie z prawem mogę wynająć dom lub jego część bo nie chce żeby stał pusty czyli niezamieszkały i bez żadnej opieki. Będę wdzięczny za informacje. Z poważaniem Piotr Kotyński

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lip 2023 12:42

Co do zasady najem jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, a zatem konieczne byłoby uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli - doradzam uzyskanie zgody bratanic w formie pisemnej. Niezależnie od tego jako zarządca nieruchomości proszę pamiętać o rozliczaniu pożytków. Przede wszystkim proszę rozważyć również zniesienie współwłasności z spłatą pozostałych. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)