2023.12.28 godz. 16:56 Wrocław, Dolnośląskie

Dług po dziedziczeniu

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymaliśmy z bratem informację przed świętami, iż nasz przyrodni brat nie żyje. Nigdy go nie poznaliśmy, nie utrzymywał kontaktu, był synem naszego ojca nie z naszą matką. Okazuje się, że miał długi ponad 50 tysięcy PLN. Teraz Jego rodzina będzie się zrzekać (chyba praw do spadku) nie znam się na tym, dzwoniła jedna kobieta, która znalazła mojego brata i poinformowała go o Tym. Teraz nie wiem, czy My także musimy jakoś zareagować na taką sprawę? Podobno jest na to czas pół roku. My jako osoby nie mające kontaktu w ogóle odpowiadamy za takie długi? Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Gru 2023 11:12

Państwo należą do kręgu spadkobierców ustawowych. To, że są Państwo tylko przyrodnim rodzeństwem jest irrelewantne dla postępowania spadkowego są Państwo traktowaniu zupełnie tak samo jak rodzeństwo z obojga rodziców. To że nie utrzymywali Państwo kontaktu z bratem może mieć wpływ o tyle że mają Państwo pół roku na odrzucenie spadku w przypadku dowiedzenia się o podstawie powołania. Państwo dziedziczą jako rodzeństwo z ustawy dopiero wówczas gdy żona, dzieci i rodzice brata nie żyją lub odrzucili spadek. Jednak jeżeli spadek jest zadłużony to prawdopodobnie bliżsi krewni odrzucą spadek.