2022.05.10 godz. 20:29 Pleszew, Wielkopolskie

Otrzymywanie alimentów jako pełnoletnie dziecko

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem osobą pełnoletnią, aby dostawać alimenty od taty na moje konto bankowe muszę złożyć jakieś oświadczenie w sądzie? Wcześniej alimenty były wysyłane na konto bankowe mojej mamy, lecz od jakiegoś czasu z nią już nie mieszkam, więc chciałabym je na swoje konto, a nie chce żeby tata miał jakieś problemy z tego tytułu.

Odpowiedzi prawników:

Mediator

Paweł Kujawa

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Maj 2022 23:44

Dzień dobry, z chwilą osiągnięcia przez Panią pełnoletności nie musi Pani uzyskiwać zgody matki na dysponowanie środkami, które pochodzą z obowiązku alimentacyjnego. Należy przyjąć, że chwilą uzyskania przez Panią pełnoletności czyli uzyskania przez Panią pełnej zdolności do czynności prawnych wygasa obowiązek przekazywania środków na ręce Pani mamy. Proszę poinformować tatę aby wpłacał alimenty na Pani konto. Nie ma również obowiązku informowania o tym sądu. Orzecznictwo SN wskazuje, że po uzyskaniu pełnoletności należy przekazywać alimenty na rzecz osoby uprawnionej czyli Pani.

Zmodyfikowano dnia: 11 Maj 2022 00:05
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)