2023.08.24 godz. 12:26 Szczecin, Zachodniopomorskie

Otworzyłem firmę w 2022 roku w lutym współpracowałem na kont. B2b do marca następnego roku w grudniu księgowa zgłosiła mnie do VAT omylnie

Wyjaśnienie sytuacji

zgłosiła mnie do VAT omylnie myslac ze przekroczyłem 200 tys zarobku ponieważ księgowała te same faktury pare razy, finalnie kontrahent nie chciał wypłacać vatu po moim przejściu na niego dalej przelewał faktury w kwocie netto. Aktualnie urząd naliczył już ponad 20.000 zł długu i zajął rachunek bankowy z firmą niewypłacających vatu już nie współpracuje jednak dług pozostał. Co powinienem zrobić w tej sytuacji splacic zadłużenie, które nigdy nie powinno powstać bo nawet nie powinienem na tym vacie być? Sądzić się z księgową czy z kontrahentem będącym spółką zoo z wkładem 5000 zł?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2023 12:52

Dzień dobry, sytuację można spróbować naprawić ale to nie będzie takie proste. Należy złożyć zgłoszenie aktualizujące VAT-R z poprawnymi danymi, tj. ze wskazaniem daty, od której podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego (bez uwzględniania błędnej daty utraty prawa do tego zwolnienia)i dalej dokonać stosownych korekt. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)