2021.11.17 godz. 17:05 Katowice, Śląskie

Alimenty a upadłość konsumencka

Wyjaśnienie sytuacji

Partner jest w upadłości konsumenckiej – posiada syndyka, ma zasądzone 450zł alimentów na dwójkę dzieci. Jedna córka od około 2 lat kłamała ojcu i nie powiedziała, że pracuje i utrzymuje się sama, obecnie bez zgody rodziców uciekła z domu i prowadzi gosp. domowe z mężczyzną – mają świetne zarobki. Partner składa wniosek w sądzie o uchylenie obowiązku alim. na tę córkę. Czy syndyk z pieniędzy w masy upadłości będzie dalej wpłacał pieniądze tej córce, czy zaprzestanie dopiero, gdy bedzie wyrok sądu o uchyleniu? Czy można prosić syndyka, żeby to partner płacił alimenty, czy musi to być syndyk?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2021 17:27

Dzień dobry! Proszę o informację, kiedy w odniesieniu do Pani partnera ogłoszona została upadłość konsumencka? W moje ocenie -w aktualnym stanie prawnym - syndyk zobowiązany jest do zastosowania art. 343 ust. 2 prawa upadłościowego: Zobowiązania alimentacyjne ciążące na upadłym, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, syndyk zaspokaja zgodnie z ust. 1 w terminach ich płatności, do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału, każdorazowo dla każdego uprawnionego w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Pozostała część tych należności nie podlega zaspokojeniu z masy
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)