2023.09.16 godz. 11:46 Szczuczyn, Podlaskie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Partner ma przysadzone alimenty na dziecko przez sąd w kwocie 500 zł..wysyła co miesiąc ale w tytule nie wpisuje ze to są alimenty tylko przelew czy w takim wypadku mogę wziąć to pod uwagę że wysyła mi jakieś pieniądze ale to jie są alimenty i mogę zgłosić to do komornika? Jak komornik to przeanalizuje ? Składając wniosek na rodzinne kazano przynieść mi ostatni wydruk z alimentow I że w tytule nie pisze ze alimenty nie przyjęli tego niby ze nie jest to udokumentowane ze to wlasnie wysłane są alimenty a nie dobrowolnie jakąś kwotę...proszę o odpowiedź i doradzenie

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Malinowski

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sty 2024 09:12

Dzień dobry, przelew środków przesyłanych na poczet zasądzonych alimentów powinien być opatrzony właściwym tytułem, tzn. w taki sposób, aby można było na jego podstawie określić na czyją rzecz oraz za jaki okres uiszczane są alimenty. Jako przedstawicielka ustawowa małoletniego wierzyciela alimentacyjnego ma Pani prawo w każdym momencie wszcząć postępowanie egzekucyjne, również w zakresie zaległych świadczeń - wówczas to na dłużniku ciążyć będzie obowiązek wykazania, że dotychczasowe przelewy były wykonywane z tytułu alimentów.