2024.04.02 godz. 04:21 Warszawa, Mazowieckie

Pięniądze od rodziców - czy trzeba rozliczyć?

Wyjaśnienie sytuacji

Jeden z moich rodziców co miesiąc przelewa mi na konto 1000 zł lub 2000 zł. Czy trzeba to zgłaszać lub rozliczać?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Kwi 2024 19:18

Jeżeli dziecko nie jest na utrzymaniu rodziców i prowadzi własne gospodarstwo domowe, ma zarobki, to takie przelewy należy uznać za darowizny. Jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat suma tych przelewów przekroczy określoną kwotę (obecnie 36120 zł), to należy ten fakt zgłosić w urzędzie skarbowym.