2023.11.22 godz. 13:36 Opole, Opolskie

pismo w sprawie informacji o zadłużeniu

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż ma dług po rodzicach z tyt. nieopłacanego czynszu.Niestety nie ma możliwości spłaty.Rodzice nie żyją.Dotychczas przychodziły pisma dotyczące nakazów zapłaty, jednak od dwóch lat nie pojawiło się nic. Czy wobec tego komornik mógł czasowo zawiesić próbę ściągania długu?(ponoć z tyt.czynszu się przedawniaja). Nie znamy stanu zadłużenia oraz egzekucji. Czy z kolei napisanie pisma do komornika z prośbą o podanie informacji dotyczącej prowadzonych egzekucji i ich wysokości nie przyczyni się do tego że komornik wznowi sprawę i na nowo zacznie próbę ściągania?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2023 13:53

Zakładam, że mąż nie mieszka w tym zadłużonym mieszkaniu (za zapłatę czynszu odpowiadają solidarnie z najemną osoby stale z nim zamieszkujące). Jeżeli komornik nie odzywa się od dwóch lat, możliwe, że postępowanie egzekucyjne zostało umorzone lub zawieszone z powodu śmierci dłużnika. Do kolejnego jego wszczęcia konieczny jest wniosek wierzyciela. Dopóki sprawa jest u komornika - nie ma mowy o przedawnieniu. Jeżeli był wydany nakaz zapłaty przeciwko osobie, która już nie żyje, możliwe, że wierzyciel rozważa wszczęcie postępowania spadkowe, żeby skierować żądanie do spadkobierców. Nie można