2024.02.10 godz. 18:46 Babimost, Lubuskie

Kupno mieszkania na kredyt hipoteczny

Wyjaśnienie sytuacji

Planowałam z mężem zakup mieszkania na kredyt hipoteczny , dotychczasowy właściciel mieszkania dostał je w darowiźnie jednakże w akcie notarialnym zawarta jest informacja , że obdarowany ustanawia w mieszkaniu na rzecz rodziców bezpłatna i dożywotnia służebnosc . Służebność ta nie została wpisana w księdze wieczystej . Co w takim przypadku , czy po zakupie mieszkania przeze mnie rodzice sprzedającego dalej mają prawo korzystać z mieszkania ? Czy jest sens kupować takie mieszkania czy jeśli nie ma tego w księdze wieczystej to nic nie stoi na przeszkodzie ? Proszę o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lut 2024 19:13

Dla powstania służebności nie jest konieczne ujawnienie jej w treści księgi wieczystej nieruchomości. Zakup nieruchomości obciążonej nie powoduje ustania ani wygaśnięcia służebności - innymi słowy, pomimo zmiany właściciela służebność nadal będzie istniała. Oczywiście służebność można znieść za wynagrodzeniem (płacąc uprawnionemu jej wartość).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)