2024.06.16 godz. 09:24 Warszawa, Mazowieckie

Pilne

Wyjaśnienie sytuacji

Planuje wyjechać za granicę. W Polsce posiadam mieszkanie własnościowe kupione przeze mnie. Czy mogę zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej że wyjezdzam za granice, aby nie płacić czynszu skoro nie będę przeszkadzać w mieszkaniu. Proszę o darmową poradę

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2024 18:35

Skoro jest to mieszkanie własnościowe, to nie płaci się czynszu, a jedynie opłaty do spółdzielni. W spółdzielni można złożyć wniosek, aby obniżone zostały do zera zaliczki za ciepłą i zimną wodę, za wywóz odpadów itp. składniki zależne od zużycia czy od liczby zamieszkujących osób. Natomiast nie uniknie się opłat za zarządzanie, za sprzątanie, za podatek od nieruchomości itp. składniki, które wynikają z faktu posiadania mieszkania, a ich obowiązek płacenia wynika z przepisów powszechnie obowiązujących albo wewnętrznych spółdzielczych. Z wyrazami szacunku