2022.05.06 godz. 10:51 Lublin, Lubelskie

Sprawa o ojcostwo i alomenty

Wyjaśnienie sytuacji

Po 4 latach pozwalam ojca mojej córki o alimenty i uznanie ojcostwa. Jak ja urodzilam nie byłam pelnoletnia i moja mama wpisała ojca jako nieznanego przez te lata mi pomagała i mówiła żebym nie miała z nim nic do czynienia i żeby nie brać alimentów. Obecnie mam męża i on namówił mnie na alimenty żeby tamten się poczuwał. Pierwsza sprawa się odbyła ale została odroczona bo ja nie chce dać mu praw ani nazwiska. Przez te lata się nie interesował i tłumaczy się tym że ja mu uniemożliwia łam ale nigdy sam z siebie nawet nie spróbował. Czy ja mogę mu całkiem zabrać prawa czy muszę dać mu ograniczone

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Cze 2022 18:27

Dzień dobry, w Pani sytuacji istniej konieczność przeprowadzenia trzech spraw. Należy zacząć od ustalenia ojcostwa. Jeżeli ojcostwo zostanie ustalone, to umożliwi to Pani pozwanie ojca dziecka o alimenty. Ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka to już odrębna sprawa i nie przeszkadza w żaden sposób w egzekwowaniu alimentów.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)