2023.01.31 godz. 17:18 Gdańsk, Pomorskie

Widzenia ojca z 17 letnia córką

Wyjaśnienie sytuacji

Po rozwodzie dzieci zamieszkują ze mną. Jeśli chodzi o widzenia 17 letniej córki, były małżonek nie ustala tego ze mną i nie informuje mnie o fakcie spotkań z dzieckiem .Dowiaduje się o spotkaniach od córki. Obecnie czekam na termin sprawy o ograniczenie praw rodzicielskich. Myślę że dopóki córką nie skończy 18 lat,były małżonek powinien ze mną ustalać widzenia z córką. Proszę o informację jak powinno to wyglądać w świetle prawa.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2023 15:51

Władza rodzicielska nie ma wpływu od kontaktów z dzieckiem (te dwie instytucje są całkowicie niezależne). Co do spotkań z córką - jeśli sąd nigdy nie regulował sprawy kontaktów, co do zasady ma Pani rację, że powinny być one ustalane z Panią, niemniej jednak córka będąc w tym wieku ma możliwość wypowiedzenia się, czy takie kontakty chce (z opisu wynika, że chce). Również sąd, gdyby doszło do postępowania o ustalenie kontaktów brałby pod uwagę opinię siedemnastoletniej córki. W mojej opinii zdanie dziecka w tym wieku ma znaczenie decydujące