2022.03.21 godz. 21:16 Darłowo, Zachodniopomorskie

Zachówek

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci mojego taty majątek przeszedł na mnie i mojego brata. Kilka miesiecy wczesniej zmarł jeden z trzech braci. Wujek, brat taty, twierdzi że wg prawa należy mu się zachówek po wspólnym bracie. Nie wiadomo jaka cześć mu się nalezy i nie potrafimy sie dogadac.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Mar 2022 08:02

Zgodnie z treścią art 991 k.c. zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należy się połowa wartości jego udziału spadkowego, albo 2/3 jeśli jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy. Rodzeństwo spadkodawcy nie zostało wymienione w tym katalogu. Wobec czego wujek nie może domagać się zachowku po zmarłym bracie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)