2024.10.14 godz. 11:38 Wejherowo, Pomorskie

Brat oszukał

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci ojca aby nie stracić części pieniędzy przez opłaty sądowe dogadaliśmy się słownie z bratem na którego został przepisany spadek ze rzekniemy się swoich zachowkoch. Po paru miesiącach brat zdecydował się nie dzielić niczym. Podczas umownej zgody obecni byli 3 bracia i nasza matka. Czy jest jakaś możliwość aby spadek nadal został podzielony na 3 równe części?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Paź 2024 17:45

Na jakim etapie jest obecnie sprawa, czy odrzuciliście Państwo już spadek przed sądem lub przed notariuszem? Czy było już przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
Tak Nie

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Paź 2024 12:03

Kluczowy jest w tej sytuacji Art. 1048 Kodeksu cywilnego: Wynika z niego, że spadkobierca ustawowy może zrzec się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie obejmuje także prawo do zachowku, chyba że umowa stanowi inaczej. Słowne porozumienia nie mają mocy prawnej – konieczna jest forma notarialna.Jeżeli potrzebują Państwo więcej informacji związanych z tą sprawą zapraszam do kontaktu na adres - arkadiuszkozok@gmail.com Z poważaniem Arkadiusz Kozok

Zmodyfikowano dnia: 14 Paź 2024 12:04