2022.09.26 godz. 13:36 Stalowa Wola, Podkarpackie

Kto będzie dziedziczył mieszkanie?

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci taty mieszkanie zostało sądownie podzielone na 4 współwłaścicieli (jestem jednym ze współwłaścicieli). Miało to miejsce przed zawarciem przeze mnie związku małżeńskiego. Teraz mieszkanie zostałoby przekazane w formie darowizny wyłącznie na mnie (po zawarciu związku małżeńskiego). Moje pytanie brzmi czy w tej sytuacji mieszkanie po mojej śmierci należałoby się w jakiejś części mojemu mężowi? Czy jeśli zostałam współwłaścicielem mieszkania przed ślubem a po ślubie zostaję właścicielem całego mieszkania czy to jest traktowane jakbym to mieszkanie otrzymała przed ślubem czy po?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Maciej Tokarski

Stalowa Wola, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2022 15:41

Jeżeli w umowie darowizny nie było zapisu który wskazywał by, iż mieszkanie wchodzi w skład Pani majątku osobistego, to nabycie nieruchomości po zawarciu związku małżeńskiego oznacza, iż w przypadku śmierci małżonka, drugi jest w pełni uprawniony do dziedziczenia w myśl art. 931 § 1 kc - W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.