2023.10.24 godz. 14:10 Gliwice, Śląskie

Co zrobić , żeby uniknąć sądu

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci taty spadkobiercami (mieszkanie) została mama i trójka dzieci . Jeden syn nigdy nie wymeldował się z mieszkania i uważa , ze będzie kiedyś jego. Kiedy tata żył syn trochę pomagał , przeprowadzał remonty w mieszkaniu i trochę zainwestował w nieruchomość. Po śmierci taty zmienił się . Aktualnie zachorowała mama i syn nie interesuje się nią, nie pomaga. Bardzo się zmienił. Zastanawiamy się co zrobić , żeby uniknąć kiedyś spraw w sądzie , gdyż ten syn uważa , ze mieszkanie jest jego i pozostałym nic się nie należy i nie zamierza tez nas spłacać. Nie ma testamentu. Co mozemy zrobić ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2023 14:53

W sytuacji niekonfliktowej można sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza, jeśli to niemożliwe to stwierdzenie nabycia spadku po tacie trzeba będzie przeprowadzić przed sądem. Osobę, która faktycznie nie mieszka w danym mieszkaniu i nie zamierza w nim mieszkać można wymeldować w urzędzie gminy. Mama może po prostu sporządzić testament i dokonać wydziedziczenia (kryteria to: np.rażąca niewdzięczność, zachowanie dziecka niezgodne z zasadami współżycia społecznego, popełnienie przestępstwa na szkodę spadkodawcy).

Zmodyfikowano dnia: 24 Paź 2023 15:02
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)