2024.03.08 godz. 18:26 Łódź, Łódzkie

Podcięcie gałęzi drzewa wchodzącego w przestrzeń powietrzną rekreacyjnej działki.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, proszę o opinię w sprawie: gałęzie drzewa należącego do gminy wchodzą w przestrzeń mojej działki - wysłałam wezwanie do ich podcięcia-brak reakcji ze strony gminy. Czy mogę sama podciąć gałęzie w/w drzewa- sosny wiszące nad moją posesją, jaki procent i w jakim terminie? Czy za samowolne podcięcie gałęzi grozi mi kara? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Maj 2024 19:02

Dzień dobry Zastosowanie ma tu art. 150 Kodeksu cywilnego - cytuję - "Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Z wyrazami szacunku