2019.05.07 godz. 11:59 Torzym, Lubuskie

Kto może zostać sołtysem?

Wyjaśnienie sytuacji

Podczas wyborów na sołtysa burmistrz mnie zdyskwalifikowal ponieważ nie jestem zameldowana w danej miejscowosci. Mieszkam od kilku lat,mam ponad 18 lat oraz zamierzam zameldowac sie i wybudowac.czy mieszkając i chcąc cos zrobic dla wioski jako sołtys musze być zameldowania?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Maj 2019 18:27

Ustaw o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku nie wspomina jakie wymogi musi spełniać kandydat na sołtysa.Aby móc głosować na jakiegokolwiek kandydata na sołtysa, czyi mieć czynne prawo wyborcze, trzeba być stałym mieszkańcem sołectwa uprawnionych do głosowania. Można z tego wnioskować, że aby być kandydatem na sołtysa, czyli mieć bierne prawo wyborcze należy być stałym mieszkańcem sołectwa. Ustawodawca nie wyjaśnił co rozumie pod podjęciem "stały mieszkaniec" w związku z powyższym należy posiłkować się m.in. orzecznictwem sądowym. Wyrok NSA z 13 kwietnia 1999 r., II SA 231/99,
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)