2022.12.08 godz. 13:37 Bytom, Śląskie

Podniesienie kwoty alimentów dla mojego ojca

Wyjaśnienie sytuacji

Chciałabym uzyskać większą kwotę alimentów od mojego ojca. Od 10 lat płaci on 150euro miesięcznie, Kwota ta była niezmienna, a koszty życia rosną. Rok temu wyprowadziłam się z narzeczonym, on opłaca mieszkanie, ja staram się resztę, pracuję na pół etatu, pobieram również kindergeld, ale są to pieniądze z Niemieckiego urzędu, nie od ojca. Studiuję zaocznie, co pochłania całą kwotę alimentów. Napisałam do niego z prośbą o podniesienie kwoty, niestety bez odzewu mimo zapewnień, że się zastanowi. Czy warto składać pozew do sądu? Jakie są szanse, że dostanę podwyżkę? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Bartosz Butkiewicz

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Gru 2022 19:08

Dzień dobry, podwyższenie alimentów jest możliwe w przypadku, kiedy warunki, na podstawie których sąd ustalił wysokość alimentów w poprzednim wyroku ulegną zmianie. I tak np. argumentem niejednokrotnie przytaczanym w pozwie o podwyższenie alimentów jest spadek siły nabywczej pieniądza, co w powiązaniu z tym co Pani wspominała (niezmienność kwoty od 10 lat i wzrost kosztów życia) może skłaniać do ich podwyższenia. Zatem składając pozew o podwyższenie alimentów ma Pani realną szansę zyskać.