2022.08.02 godz. 21:41 Świętochłowice, Śląskie

Wykonawca nie chce zwrócić zadatku

Wyjaśnienie sytuacji

Podpisałam umowe o dzieło z zadatkiem 1000zł na ocieplenie domu.Odstąpiłam od umowy z przyczyn osobistych.Wykonawca nie kupował jeszcze materiału,nie robił projektu,tylko zrobił pomiary.Według art.394 kodeksu cywilnego powinien nastąpić zwrot zadatku.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sie 2022 17:20

Jeżeli odstąpiła Pani od umowy z przyczyn osobistych, to oznacza, że to z przyczyn leżących po Pani stronie nie doszło do wykonania umowy. Zatem zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego wykonawca może zadatek zatrzymać. Zwrot zadatku następuje gdy umowa ulega rozwiązaniu, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)