2020.08.10 godz. 21:53 Wrocław, Dolnośląskie

umowa z projektantem wnętrz

Wyjaśnienie sytuacji

Podpisałam umowę z projektantem wnętrz w czerwcu 2020. Termin realizacji minął z końcem lipca 2020. Projektant nie przesłał mi do dnia dzisiejszego oferty i 4 dni temu napisał mi, że jeszcze nad nią pracuje. Zaliczkę zapłaciłam w czerwcu. Co powinnam zrobić? Ile powinien wynosić rabat? Czy powinnam zrezygnować z umowy i zażądać zwrotu zaliczki?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Sie 2020 13:59

Dzień dobry. Wedle Pani opisu projektant pozostaje w zwłoce, więc polecam zgodnie z art. 491 Kodeksu cywilnego wyznaczyć projektantowi dodatkowy termin na wykonanie zobowiązania (jakiś rozsądny - np. tygodniowy, 10 dni itp.) z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie Pani uprawniona do odstąpienia od umowy, a tym samym będzie żądała Pani zwrotu zaliczki (art. 494 k.c.). Wcześniejsze odstąpienie byłoby nieskuteczne, o ile nie ma innych ustaleń w samej umowie. Ewentualne odstąpienie od umowy powinno być w takiej samej formie jak zawarta umowa. Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)