2022.09.05 godz. 12:37 Szczecinek, Zachodniopomorskie

Podwyższenie alimentów oraz ograniczenie praw do opieki nad dzieckiem.

Wyjaśnienie sytuacji

Od 6 lat samodzielnie wychowuję syna(9lat), ma przyznane alimenty w wysokości 700zł. Ojciec dziecka na stałe mieszka w Austrii, do PL zjeżdża 2-3razy w ciągu roku, więc cała opieka spoczywa na moich barkach. Dziecko wymaga stałego leczenia laryngologicznego. W zeszłym roku doszły zajęcia dodatkowe pozaszkolne. Koszt utrzymania wyliczyłam na 1500zł(pewnie nie uwzględniłam wszystkiego). O jaką kwotę alimentów mogę ubiegać się od ojca dziecka, oraz czy na jednej sprawie mogę wnosić o ograniczenie mu praw do opieki nad synem? Co można wliczyć się w koszt utrzymania?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Wrz 2022 22:10

Dzień dobry. Postępowanie w sprawie o alimenty odbywa się w trybie procesowym, natomiast sprawy dotyczące opieki nad dzieckiem odbywają się w trybie nieprocesowym. Są to dwie osobne sprawy i z uwagi na różne tryby postępowania, nie mogę być rozpatrywane jednocześnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby Pani prowadziła w tym samym czasie dwa osobne postępowania. Jeśli chodzi o wysokość świadczeń alimentacyjnych to nalezy zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny spoczywa na obojgu rodzicach w równej mierze. Nie oznacza to jednak, że oboje płacą po tyle samo.