2023.09.27 godz. 13:29 Wrocław, Dolnośląskie

Podwyższenie alimentów, próby polubowne nie skutkują.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, od 4 lat jestem po rozwodzie, córka mieszka ze mną, widuje się z ojcem głównie w co drugi weekend. Alimenty, które ustaliliśmy 4 lata temu to 800 zł/mies. Obecnie córka ma 9 lat i znacząco podwyższyły się koszty utrzymania. Mam kredyt 1800 zł mies na mieszkanie,opłaty, paliwo, żywność, zajęcia dodatkowe, dentysta itp.. Ex maż nie chce do niczego więcej dołożyć. Ma pracę na stanowisku kierowniczym oraz wynajmuje swoje mieszkanie komuś, z czego ma zysk (dochód dodatkowy). Mieszka z partnerką, nie ma więcej dzieci. Jaka jest szansa na podwyższenie i w jakiej kwocie?Wrocław. Dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2023 17:22

Dzień dobry, z uwagi na samą tylko inflację, a także naturalne zwiększenie kosztów utrzymania dziecka czy też zwiększenie możliwości zarobkowe byłego męża możliwe jest podwyższenie kwoty należnych alimentów. Nie sposób odpowiedzieć w jakiej konkretnie kwocie - to jest uzależnione od tego jakie są koszty utrzymania dziecka. Jak już wskazał kolega Sąd bierze pod uwagę dwa podstawowe czynniki - potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli poszukuje Pani pełnomocnika do prowadzenia takiej sprawy to prowadzę tego typu sprawy we Wrocławiu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 28 Wrz 2023 17:22
Tak Nie

Adwokat

Bartosz Butkiewicz

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2023 15:15

Szanowna Pani, polski system prawny nie narzuca minimalnych oraz maksymalnych granic kwotowych podwyższenia alimentów. Za każdym razem sąd bierze pod uwagę sytuację finansową zobowiązanego do alimentacji rodzica oraz aktualne potrzeby dziecka.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)