2024.04.19 godz. 20:00 Krajno, Dolnośląskie

Podział majątku za życia matki, ale po śmierci taty.

Wyjaśnienie sytuacji

10 lat temu zmarł tata, więc ja i 3 mojego rodzeństwa mamy część spadkowa po tacie. Mama chce zapisać teraz dom na mnie w którym mieszkam razem z nią i moja rodzina. Rodzeństwo żąda spłaty swojej części. Czy jeśli uda się dogadać i załatwić sprawę u notariusza ja dostaję dom wraz z opieką nad mama, siostra dom obok w którym mieszka od 20 lat, siostra 2 działki, a brat dostał już swoją część czyli działkę 15 lat temu to czy po śmierci mamy rodzeństwo może żądać zachowku? Podział przez sąd czy po śmierci mamy również mogą oczekiwać jeszcze zachowku?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Kwi 2024 17:42

Pytanie w jaki sposób nastąpi owo zapisanie domu, czy będzie to darowizna, czy sprzedaż, czy inna czynność prawna? Pytanie też, czy dzielony będzie spadek po zmarłym Tacie, czy majątek, który obecnie Mama posiada? Jeżeli będą dokonane darowizny, to w przypadku spadku po Mamie będą one dodane do spadku na potrzebę obliczenia zachowku. Rodzeństwo więc będzie mogło żądać zachowku, ale będzie trzeba to wszystko przeliczyć, ile z majątku już otrzymało w formie darowizn. Z wyrazami szacunku