2024.02.09 godz. 11:39 Tarnów, Małopolskie

Podział spadku - rachunek bankowy indywidualny

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Zmarł w styczniu mój tata. Jaki jest podział u notariusza środków na rachunku bankowym indywidualnym zmarłego poprzez akt poświadczenia dziedziczenia?jeżeli jest żona (była do czasu śmierci w wspólnocie majątkowej) oraz 3 dzieci? Czy każdy otrzyma po 1/4 wartości rachunku bankowego? Czy jednak żona otrzyma z automatu u notariusza 1/2 z tytułu życia we wspólnocie majątkowej a dopiero pozostałe 1/2 zostanie podzielone na 4 spadkobierców? Czy aby tak było musi być podział sądowy a akt poświadczenia jest formą uproszczoną podziału spadku? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2024 17:34

Dziedziczeniu ustawowemu podlegają ruchomości, nieruchomości oraz oszczędności, stanowiące własność zmarłego. Skoro rachunek bankowy był wspólny, dziedziczeniu podlega połowa oszczędności
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)