2022.01.03 godz. 01:22 Gdynia, Pomorskie

Pokrycie kosztów udrożnienia instalacji sanitarnej w wynajmowanym mieszkaniu.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W 2 osoby wynajmujemy mieszkanie, w którym doszło do zapchania toalety. Sprawa została zgłoszona właścicielowi, jednak z powodu obecności w instalacji rozdrabniarki nie udało się rozwiązać problemu od razu i został wezwany technik. Technik usunął usterkę i po kilku dniach dostaliśmy rachunek na 550zł. Technik stwierdził, ze usterka była spowodowana nagromadzeniem dużej ilości papieru. Właściciel uważa, że jest to spowodowane nieodpowiednim użytkowaniem sprzętu i całość kwoty mamy pokryć sami.Uważamy, że jest to kwota znacznie przesadzona, a usługa wykracza poza drobne naprawy..

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sty 2022 08:21

Dzień dobry, niestety, obawiam się, że jest to naprawa, która Państwa obciąża. Zgodnie z art. 6b ust. 2 pkt 8 ustawy o ochronie praw lokatorów najemcę obciąża m.in. naprawa i konserwacja przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności. Oczywiście, inna kwestia to ustalenie wysokości kosztów naprawy. W tym zakresie należałoby poprosić właściciela o przedstawienie odpowiedniego rachunku. Pozdrawiam