2021.08.25 godz. 16:34 Katowice, Śląskie

Polowa mieszkania w testamencie a dlug w Banku.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Mam w Polsce zadłużenie w Banku, bedac jeszcze w Polsce, nie mogąc dalej regularnie spłacać kredytu z powodu utraty pracy próbowałam dogadać się z Bankiem, poprosiłam o zmianę warunków umowy abym mogła spłacać kredyt w mniejszej racie. Bank się nie zgodził , przez co z miesiąca na miesiąc zadłużenie rosło ponieważ nie miałam z czego spłacać kredytu. W końcu sprawa dostala się do komornika. Po jakimś czasie dostalam możliwość wyjazdu za granicę na co odrazu się zgodziłam. Minęło 7 lat od wyjazdu. Teraz zmarł moj tata. Otrzymałam w testamencie polowe mieszkania, właścicielem drugiej połowy jest moja mama, ktora mieszka w tym mieszkaniu. Mam pol roku aby zgłosić otrzymanie mieszkania w urzędzie skarbowym. Wiem, ze juz ten fakt zgłosił notariusz u którego nastąpiło odczytanie testamentu. Moje pytanie brzmi co w takiej sytuacji? Czy urzad skarbowy informuje bank o moim wzbogaceniu? Czy sprawa komornicza znow bedzie w toku? Co w sytuacji gdy mama jest właścicielem połowy mieszkania i nie ma żadnych długów. Myślałyśmy z mama zeby moja polowe mieszkania przepisac na nią, ale jest kolejny problem. Jeśli mamie cokolwiek by się stało, wtedy mieszkanie w całości przejdzie na mnie, ale mam brata który nie jest ujęty w testamencie, ze względu na swoją przeszlosc kryminalną. Slyszalam tez ze po jakimś czasie bank przestaje domagać się zwrotu zadłużenia ze względu na przedawnienie, czy w takim przypadku mnie to tez dotyczy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Sie 2021 22:21

Szanowna Pani, co do terminów przedawnienia należy ustalić datę umorzenia ostatniej egzekucji, od tego czasu liczymy 10 letni ( po nowelizacji 6 letni) termin przedawnienia roszczenia. Co do przekazania nieruchomości na rzecz osobę trzeciej (pani mamie) w prawie polskim istnieje instytucja skargi pauliańskiej która umożliwia bankowi pod pewnymi warunkami uznanie takiej umowy za bezskuteczną wobec niego. Należy też sprawdzić czy Pani brat będzie miał uprawnienie do zachowku po ojcu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)